تایپ سی چیست ؟

معرفی تکنولوژی روز : یو اس بی تایپ سی چیست ؟

تایپ سی چیست ؟

یو اس بی تایپ سی (USB Type-C) چیست؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که تایپ سی چیست و به معرفی USB Type-C بپردازیم، به تاریخچه ای مختصر در مورد انواع USB اشاره می کنیم. انواع یو اس بی به سه دسته Type-A، Type-B و Type-C تقسیم بندی می شوند. نوع A که شکل مستطیلی دارد بیشتر در کامپیوتر و لپ تاپ کاربرد دارد. نوع B بیشتر در لوازم جانبی، نظیر کامپیوتر و اسکنرها و نوع C نیز که نوع جدید و البته استاندارد USB است، به سرعت در وسایل مختلف از جمله تلفن های همراه هوشمند و نوت بوک ها  در حال گسترش است.

 

ظاهر تایپ سی

از نظر ظاهری یو اس بی تایپ سی، همان USB Type-B است، منتها کمی باریک تر و البته با لبه های گرد. نکته دیگری که در طراحی ظاهری این مدل از USB به کار گرفته شده است، رفع مشکل جهت اتصال یو اس بی است. به عبارت دیگر فرقی نمی کند که کاربر از کدام جهت کابل یو اس بی را وارد درگاه کند. این مورد امتیازی قابل توجه در سهولت استفاده از USB Type-C  محسوب می شود.

تایپ سی چیست ؟
تایپ سی چیست ؟

 

مزایای Type-C

از دیگر مزایای مهم تکنولوژی USB 3.1 افزایش چشمگیر سرعت انتقال داده ها است. به طوری که در نسل اول این مدل از یو اس بی، امکان جابجایی دیتا تا 5 گیگابایت بر ثانیه بود و البته در نسل دوم USB 3.1 میزان جابجایی داده به 10 گیگابایت بر ثانبه رسیده است.

به زبانی ساده تر این نوع یو اس بی ها قادرند از نظر تئوری یک فیلم سینمایی را در یک دهم ثانیه منتقل کند! البته واضح است که این تئوری زمانی محقق می شود که مبدا و مقصد از تکنولوژی جدید پشتیبانی کنند که در حال حاضر عملا چنین چیزی جز در موارد معدود اتفاق نیفتاده. با این حال به صورت عملی امکان انتقال داده تا 280 مگابایت بر ثانیه ممکن خواهد بود. لازم به ذکر است که با استفاده از رابط هایی می توان USB Type-C را به تلوزیون و یا به طور کلی به USB Type-B متصل کرد.

در نهایت ادغام نوع USB Type-C با تکنولوژی USB 3.1 چنان تحولی به وجود آورده که به سادگی می توان پیش بینی کرد در آینده ای نه چندان دور، ورژن های پیشین USB عملا کاربردی نداشته باشند و سازندگان لوازرم الکترونیکی مختلف، خصوصا کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و تلفن های همراه به سمت استفاده از این تکنولوژی قدرتمند سوق داده شوند.

آریانا پارسیان و ارائه تکنولوژی تایپ سی

با توجه به رسالت مجموعه آریانا پارسیان مبنی بر ارائه ای متفاوت از تکنولوژی ، بهترین کابل های Type-C یا همان USB-C حال حاضر بازار ایران ، کابل های Type-C ریمکس به سفارش گروه کامپیوتری آریانا پارسیان است که میتوانید این کابل ها را از فروشگاه معتبر دیجی کالا و یا فروشگاه گروه کامپیوتری آریانا پارسیان تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *