هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)، به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می دهد، گفته می شود. به عبارت ساده تر هر نوع سیستمی که بتواند در پاسخ به شرایط مختلف، رفتارهای هوشمند انسانی، از جمله درک شرایط، استدلال و تصمیم گیری از خود بروز دهد، دارای هوش مصنوعی است.

با این حال، مبحث «هوش مصنوعی» به اندازه تعریفش ساده به نظر نمی رسد. این که آیا در حقیقت مفهومی به نام «هوش مصنوعی» وجود دارد یا خیر؟ همواره محل منازعات بین محققان و دانشمندان متخصص در این حوزه بوده است.

تاریخچه هوش مصنوعی

اولین بار جان مک کارتی (John McCarth) در سال 1956 از واژه هوش مصنوعی استفاده کرد. او هوش مصنوعی را «دانش و مهندسی ساخت ماشین های هوشمند» تعریف کرد.

اما سه دهه بعد، جان سرل (John Searle) آزمایشی تحت عنوان «اتاق چینی» در سال 1980 انجام داد. او در این آزمایش اضهار می کند: فرض کنید به یک کامپیوتر که بر اساس هوش مصنوعی ساخته شده است، تعدادی کاراکتر چینی به عنوان ورودی بدهیم، کامپیوتر نیز تعداد دیگری کاراکتر به عنوان خروجی ارائه دهد؛ به طوری که یک فرد چینی زبان متقاعد شود که این ماشین یک فرد زنده چینی است.اما اینجا سوال مهمی که مطرح می شود این است که آیا واقعا ماشین زبان چینی می فهمد و یا فقط شبیه سازی از قابلیت چینی صحبت کردن است؟

سرل برای حالت اول عبارت «هوش مصنوعی قوی» و برای حالت دوم «هوش مصنوعی ضعیف» را به کار برد.به عقیده او، هیچ برنامه ای نمی تواند به کامپیوتر، فهم درک و ذهن انسانی بدهد؛ بنابراین معتقد به هوش مصنوعی قوی نبود.با این حال متخصصین علوم رایانه و هوش مصنوعی، مسئله اتاق چینی را بی ربط به حوزه خود می دانند و چندان اهمیتی به آن نمی دهد. برای آن ها چیزی که اهمیت دارد کار کردن برنامه هایشان بر اساس هوش مصنوعی است و خیلی برایشان فرقی نمی کند که برنامه شان در نتیجه هوش واقعی یا شبیه سازی هوش کار می کند.

 

هوش مصنوعی امروز

امروزه مفهوم هوش مصنوعی در حوزه های زیادی گسترده شده است. از حوزه علوم کامپیوتر گرفته، تا پزشکی، مدیریت ترافیک شهری و بانکداری، همه و همه از هوش مصنوعی استفاده می کنند.

 

هوش مصنوعی آینده

درباره آینده هوش مصنوعی، پیش بینی های زیادی صورت گرفته است. بسیاری از محققان چون ری کرزویل (Ray Kurzweil) پیش بینی کرده اند که تا آینده ای نه چندان دور (کمتر از یک دهه) هوش مصنوعی بر هوش انسانی پیشی بگیرد.

قطعا هوش مصنوعی ، یکی از حوزه های فعالیت گروه توسعه تکنولوژی آریانا پارسیان خواهد بود.

2 دیدگاه در “هوش مصنوعی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *